Водич кроз тврђаву
Палата са октогоном
На ободу нишке тврђаве пронађена је велика царска палата из IV века за коју се сматра да је родно место цара Константина Великог.
Палата са октогоном у нишкој тврђави или Константинова палата, како је неки зову, је била широка више од 60 метара, са зидним грејањем и водоводом и украшена фрескама и мозаицима. Средишња просторија била у облику октогона.
Рестаурација и конзерваторски радови урађени су 2013. годин
Летња позорница
У склопу тврђаве налазе се бројни туристички садржаји, продавнице сувенира, ликовне галерије, угоститељски објекти и летња позорница која представља својеврстан културни центар града током летњих месеци.
Летња позорница је саграђена 1957. годфине у делу тврђаве који је припреман за војну касарну. На летњој позорници се данас традиционално одржавају манифестације: Фестивал глумачких остварења - Филмски сусрети, Хорске свечаности и други летњи музички фестивали…
Капацитет летње позорнице је 3.000 седишта.
Планинарски дом
Чувени Планинарски дом или „Дом планинара“ је један од најстаријих ресторана у тврђави и седиште Планинарског клуба „Железничар“ и Ски клуба „Ниш“.
Видин капија
Северна капија нишке тврђаве звала се Видин капија и налазила се поред данашње капије за пролаз аутомобила. Име је добила по правцу пута који води на север, ка Видину. Капија има четири бочне просторије које су служиле за смештај страже. Данашњи остаци Видин капије нису презентовани и препуштени су зубу времена.
Спомен костурница
Спомен костурница, подигнута 1927. године на месту стрељања и вешања учесника Топличког устанка из 1917. године.
Топлички устанак је био српски устанак против бугарске и аустроугарске окупације за време Првог светског рата. То је био једини устанак у некој окупираној држави током целог Првог светског рата.
Бали-бегова џамија
Прва џамија која је у Нишу саграђена током османске владавине је Бали-бегова џамија из раног 16. века. Џамија је смештена у средишњем делу тврђаве и представља задужбину бали-бега. До Првог светског рата у близини џамије се налазила и сахат-кула.
Данас, овај простор служи као изложбено-галеријски простор под називом Павиљон 77 (Салон 77).
Барутанe
Барутане, представљају војне објекте који су предвиђени за смештај барута и муниције.
Унутрашњи правоугаони простор озидан је масивним зидом дебљине преко 1 метра, који је служио за смештај барута и муниције, а около је узани ходник са отворима у зидовима (пушкарнице) коришћен за војнике у случају напада.
У нишкој тврђави има пет оваквих објеката (барутана) који су изграђени после изградње Тврђаве (1723. године) и једини су објекти ове врсте сачувани у Србији.